Hiking Malzemeleri (KIŞ)


Çanta : 20-40 lt. Çanta yeterli olacaktır. Atıştırmalık yiyecek, su, yedek kıyafet ve diğer olması gereken malzemeler (kafa lambası, ateş, fotoğraf makinası, gözlük v.s.) taşımaya yetecek kapasitede olmalıdır.
http://www.decathlon.com.tr/arpenaz-10-sirt-cantasi-bordo-id_8331387.html
http://www.decathlon.com.tr/arpenaz-40-sirt-cantasi-id_8332416.htmlİçlik alt ve üst : Termal içlik diye geçer. Önemli bir giyim malzemesidir. Vücuda temas eden ilk kıyafettir. Vücudumuzun kuru kalmasını sağlar. Dağcılık ve doğa sporları için vazgeçilmezdir.
http://www.decathlon.com.tr/erkek-iclik-keepdry-500-id_8278596.html
http://www.decathlon.com.tr/flowfit-kayak-alt-iclik-id_8227809.htmlPolar anorak : Vücuttan çıkan ısıyı tutar. İç katman bizi sadece kuru tutar. Çıkan nemli havayı da orta katmandaki polar anorak tutar. Önden tam fermuarlı olanı tercih edilmeli. Kalın ve incesi vardır. Hareket durumlarında ince olan (light) tercih edilmelidir. Bunun muadili yün ve pamuktur ama nemli ve ıslak ortamlarda polar daha başarılıdır. Yün ıslandığında ağırlaşır ve ısısını tümüyle kaybeder.
http://www.decathlon.com.tr/inshoreko-polar-lacivert-id_8282310.html(bayan)
http://www.decathlon.com.tr/inshoreko-polar-koyu-gri-id_8344162.html(bay)Teknik Ceket veya Rüzgarlık : Vücudu dışarıdan gelen soğuk etkilere karşı korur.(rüzgar, yağmur, kar) İçerideki nemli sıcak havanın içeride kalmasına yardımcı olur. Bu kat dolgulu olmaz. İnce bir tabaka halinde olması yeterlidir. Koruyucu katmandır.
http://www.decathlon.com.tr/raincoastal-yamurluk-id_8330290.htmlPantolon : Teknik pantolon (kılıf pantolon) Malzeme cinsi olarak “Teknik Ceket” ile aynı malzemeye sahiptir. Dış katmandır. Sıcak tutması amaçlanmaz. Bacakları dış etmenlerden korur. İçerideki buharı dışarı atar. Tarz olarak yandan tam fermuarlı modelleri kolay giyme çıkartmak adına oldukça başarılıdır.
http://www.decathlon.com.tr/rain-cut-ust-pantolon-id_8170012.htmlÇorap : Belli bir dolgu kalınlığı ve içeriğindeki bileşenler sayesinde ayağınız ıslansa dahi ısıyı kaybetmez. Ayağınızın kuru ve sıcak kalmasını sağlar. Kış için diz altı almanızda fayda var.
http://www.decathlon.com.tr/forclaz-high-100-corap-id_8300019.htmlEldiven : Eldeven konusu çok uzun bir konudur. Kuru hafalarda polar eldiven. Soğuk ve ıslak ortamlarda kayakçı eldivenleri. Çok soğuk ortamlarda tek parmak eldiven tercih edilmelidir.
http://www.decathlon.com.tr/forclaz-20-polar-eldiven-id_8189484.htmlBalaklava : Soğuk ve fırtınalı havalar için kafanın yüzde küçük bir alan bırakacak kadar kapatır. Malzeme cinsi polardır. İnce bir polardan yapılmış olmalıdır. Çünkü hareket sırasında kullanılır.
http://www.decathlon.com.tr/polar-bere-id_8040878.htmlBere : Malzeme cinsi polardır. Kalın polar kullanılır. Hareketsiz veya duruma göre hareketli durumlarda kullanılır.
http://www.decathlon.com.tr/500-polar-bone-lacivert-id_8162379.html
http://www.decathlon.com.tr/300-polar-boyunluk-id_8155055.htmlBuff : Küçük ama çok amaçlı bir malzemedir. Yeri geldiğinde bere, yeri geldiğinde boyunluk, bazen de kar maskesi olarak kullanılır. Isının arttığı durumlarda, balaklava yerine kullanılabilecek bir malzemedir. Sentetik malzemeden üretilir.
http://www.decathlon.com.tr/forclaz-dry-bandana-mavi-id_8328003.htmlTozluk : Kış ortamları için olmazsa olmaz bir malzemedir. Botun ile pantolon paçası arasında kalan kısımı kapatarak izole eder, korur. Eğer diğer malzemeleriniz su geçirmez ise tozluğunuz da varsa saatlerce kuru bir şekilde kar tepelersiniz.
http://www.decathlon.com.tr/forclaz-50-tozluk-id_8309991.htmlBaton : Baton ister doğa yürüyüşü yapın isterseniz dağcılık, iniş ve çıkışlarda vücut ağırlığının %30’unu taşıyabilir. Engebeli yüzeylerde denge kaybını önler, inişlerde uzun süre dizlerde oluşacak olan deformasyonu önler. Olmazsa olmaz bir malzeme olmamakla beraber, doğru kullanımda çok fayda sağlayacak bir malzemedir. Özellik diz sağlığı için.
http://www.decathlon.com.tr/forclaz-300-tek-baton-id_8305112.htmlKafa Lambası : Günübirlik yürüyüşlerde lamba pek gerekli malzemelerden değil gibi görünse de, çantada bulunması gereken malzemeler içerisinde yer alır. Minimun 3 led’li olmalıdır. Hafif ve suya dayanıklı olması gerekir. Markalı alırsanız, ömürlük kullanırsınız.
http://www.decathlon.com.tr/kafa-lambasi-tikka-3-id_8302307.html
http://www.decathlon.com.tr/spot-kafa-lambasi-id_8176292.html


gözlük :